Sim Racing'e Nasıl Başlarsınız


Öncelikle sim racinge başlamak için oyun sever veya video oyunlarından sıkılımayan bir birey olmanız gerekmektedir, aksi taktirde bu sizin adınıza anlamlı bir başlangıç olmayacaktır. Eğer kendiinizi hazır hissediyorsanız uygulamanız gereken birkaç adım olacaktır:
1)Öncelikle uygun bir kontrolcü desteğine sahip olmalıksınız

Ekipman belkide sim racingdeki en önemli yardımcınız olacaktır. Bu yolda sahip olduğunuz ekipmanlarda sizin adımlarınızı daha sağlam atmak adınına yardımcı olacaktır. Bir gamepad veya klavye mouse seti kullanabilirsiniz. Ancak bu kontrolcüler sizin oyundan alacağınız zevki ve gerçekçilik hissiyatinizi en verimli bir şekilde elde edememenizi sağlayabilir. Bu konuda sizin kullanabileceğiniz bir direksiyon kontrolcüsü sizin daha verimli bir şekilde gerçekçilik hissiyatini almanız adına işinizi görecektir. Direksiyon kontrolcüsü seçimi adına da dikkat edebileceğiniz bazı hususlar bulunmaktadır:


 1.1 Force Feedback

Öncelikle force feedbackden biraz bahsedelim. Force feedback yani geri bildirim oyun içi gerçekçilik hissiyatini tamamlamak adına oyun içi çevresel etmenlerin (çakıl taşları, çukurlar, toprak vb.) bir kontrolcü tarafından titreşim aracılıyla oyunculara hissettirmektir. Force feedback sistemlerini genelde gamepad ve direksiyon kontrolcülerinde görürüz.

Force feedback oyunculara daha iyi bir deneyim sağlamak adına farklı yöntemlerle biz oyun severlere direksiyon setleri adıyla tabir ettiğimiz sistemler aracılıyla sunulmaktadır . Direksiyon kontrolcüleri feedbackleri daha keskin bir şekilde hissettirmek amacıyla üç farklı yöntem ile biz oyuncuların beğenilerine sunulmaktadır. Bunlar dişili sistem, kayışlı sistem ve direk olarak bir motora bağlı olan sistemlerdir.Dişli ve kayışlı sistemler maliyetlerinin düşük olmasıyla beraber genel itibariyle daha fazla tercih edilen ürünlerdir .Fakat zaman zaman oyuncular gerçek feedback etkisini tam anlamıyla alamadıklarından dolayı bir üst kademe olarak görülen direct drive yani direk bir motora bağlı bir sisteme geçmeyi tercih edebiliyor. Böylece aldıkları kontrolcülerden daha fazla verim alıp oynadıkları oyunlardan tam anlamıyla gerçek feedback etkisini hissedebiliyorlar.

Bu hususda bizim önerimiz gerçek bir force feedback etkisini hissetmek için direct drivesistemini kullanan bir kontrolcü edinmenizdir.

Direksiyon kontrolcünüzün ve yanında verilen pedal dışında vites gibi ürünlerle de setinizi gteliştirebilir ve oynadığınız oyundan daha iyi verim alabilirsiniz.


2) Monitör


Gelelim bir diğer önemli konu olan görüntüye. Oyun içi deneyim ve perfonmansınızı ciddi ölçüde etkileyen monitörler biz oyun severler için ciddi bir önem arz etmektedir. Bundan dolayı monitör seçme işinde bazı önemli hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

2.1 Monitörün boyutu

Oyun içi görüntü detatları konusunda görüntü bağdaştırıcılarının boyutu büyük önem taşıyor. Çoğu sim racing oyuncusu çevresel detayları daha iyi gözlemleyebilmek adına büyük monitörler veya üç ayrı monitör üzerinden oynamayı tercih edebiliyor. Ancak başlangıç seviyesi olarak 32 inçlik bir monitör tercih etmeniz sizin için yeterli olacaktır.2.2 Monitörün saniyede oynatabildiği kare sayısı


Oyun içi sahne geçişleri oyun esnasındaki performansınızı oldukça etkileyecektir. 60 hz monitörler geçişleri görünür hale getirirken 144hz monitörler geçişleri daha az belli eder ve bu sayede daha kaliteli bir görüntü ortaya koyar. Bu nedenle 144 hz bir monitör tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.


3)Bilgisayar veya Konsol

Ve son ve en önemli kısmımıza. Sim racingin temel yapı taşı olan oyunları oynatabileceğiniz bir sisteme ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada konsol oyuncularının her hangi bir sorunu yoktur çünkü güncel konsollar( Xbox, playstation) güncel oyunları yaklaşık 60 fps ve üzerinde oynatabilir. Fakat işin bilgisayar tarafına baktığımızda sisteminizin güncel oyunları oynatabilmesi için güçlü bir ekran kartına, güçlü ekran kartlarını dar boğaza düşürmeyecek bir işlemciye, yeterli düzeyde ram ve depolama alanı gerekmektedir( ssd tercih edilebilir). Söylediklerimize bakarak konsol tarafının daha ağır bastığını söyleyebiliriz fakat güçlü bir sistemle konsoldan aldığınız verimden daha üst bir seviyede verimi bilgisayarlardan alabilirsiniz.

Yorum ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
animals home questions